To tada nije vidio ni Srđan Dvornik, politolog i novinar iz Zagreba: "Priznajem da sam mislio da je proglašenje samostalnosti u tom trenutku samo jedan element, jedna točka u taktičkim igrama, u pregovorima između lidera različitih republika tadašnje Jugoslavije. U tom trenutku uopće nisam bio svjestan koliko će teške biti promjene i događaji nakon toga."
Kao i mnogi drugi, ni on nije vidio ono što nije želio vidjeti - mada su brojni znaci promatraču izvana bili uočljivi, smatra Marie-Janine Calic, profesorica povijesti južnoslavenskih naroda na minhenskom sveučilištu: "U to vrijeme se Jugoslavija već bila faktički raspala. Nije bilo zajedničkih institucija koje bi funkcionirale i stoga je bilo logično što su republike proglasile nezavisnost."
Genscher: "Odluka o priznanju je donešena jednoglasno"

Zbog toga je on pokušao svoje kolege iz Evropske zajednice uvjeriti u potrebu priznanja te nezavisnosti. Zbog tih nastojanja se Njemačku često optuživalo da je samovoljno forsirala priznanje i faktički prisilila druge zemlje da ju slijede. Genscher tvrdi međutim da je to besmislica: „Mi smo 17. decembra imali sastanak u Evropskoj zajednici na kome je zaključeno da se obje zemlje priznaju 15. januara 1992. Mi smo našu odluku donijeli 23. decembra, s time da ona stupa na snagu 15. januara. U to vrijeme su i druge zemlje već priznale nezavisnost Hrvatske i Slovenije. Njemačka je od početka jasno rekla da u to neće ići sama", napominje Genscher i dodaje vrlo rezolutno: "Odluka o priznanju je donesena jednoglasno!"

Svi za istim stolom
I danas se još vode rasprave da li je to priznanje pozitivno ili negativno utjecalo na daljnji razvoj događaja - na eskalaciju rata, prije svega u Bosni i Hercegovini - i da li bi ranije priznanje nezavisnosti Hrvatske i Slovenije to spriječilo?!
Dvornik misli da bi, jer bi to pokazalo odlučnost međunarodne zajednice da brani granice novih država. Marie-Janine Calic je međutim uvjerena da to nije igralo značajnu ulogu. "Mislim da ranije priznavanje ne bi promijenilo temeljnu konstelaciju. Nepremostive proturječnosti su se sukobile, jedni su željeli nezavisnost, a drugi su smatrali da to ugrožava njihove životne interese. Trenutak priznanja tu nije bio važan", kaže Calic.

Dvadeset godina kasnije je Slovenija već članica Europske unije, Hrvatska se nalazi pred primanjem u članstvo. A i druge zemlje bivše Jugoslavije teže ulasku u EU. I tako bi se moglo desiti da se u skoro vrijeme ponovo sve nađu za istim stolom - onim u Bruxellesu.
Autor: Zoran Arbutina
Nema komentara:
Objavi komentar